Формування нового районного поділу західного регіону України

 

23 квітня 2019 року у Львові відбувся круглий стіл "Формування нового районного поділу західного регіону України". Метою цього заходу було обговорення моделі нового районного поділу у Львівській, Івано-Франківській та Тернопільській областях. Участь у круглому столі взяли представники влади, громадськості , експертів та науковців.

 

З вступними словами до учасників звернулися голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин, перший заступник голови Львівської обласної державної адміністрації Ростислав Замлинський,  голова постійної комісії з питань регіональної політики, децентралізації та розвитку місцевого самоврядування Івано-Франківської обласної ради Василь Мельничук, представник Тернопільської обласної ради Ірина Шамада, та декан факультету міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка Маркіян Мальський.

«Що більше ми про це говоритимемо, те якісніші напрацювання будемо мати. Перший перспективний план був зроблений з великими зусиллями. Найближчим часом буде завершено процес формування нового перспективний плану. Рефорама децентралізації триватиме в межах кількох років. У формуванні нових ОТГ активну участь бере центр розвитку місцевого самоврядування. Питання територіального реформування цікавлять усіх мешканців. Реформа районного рівня розпочалася ще 2015 року. Важливо врахувати усі нюанси, аби новий поділ передбачав комплексний підхід. Туди мають входити транспортне сполучення, забезпечення освітніх послуг, і з кожним роком більше повноважень буде передаватись на місця. Будемо рухатись вперед разом. Окрім того, потрібно врахувати думку людей, які мають своє бачення і залучати їхні пропозиції до подальшого роботи», - зазначив Ростислав Замлинський.

Основними завданнями районування є:

Концентрація органів державної влади та забезпечення належної якості надання адміністративних послуг на субрегіональному рівні;

Просторове планування мережі транспортних комунікацій і розвиток центрів ділової активності на субрегіональному рівні;

Координація роботи об’єднаних територіальних громад на єдиній стратегічній основі;

Розвиток культури і забезпечення якісного медичного обслуговування населення

Керівниця Західноукраїнського представництва Міжнародного Фонду "Відродження" Оксана Дащаківська у своєму виступі зробила акцент на певних ризиках наступного етапу реформи. Вона зауважила, що важливо аби при формуванні субрегіонального рівня мінімізувати політичні ризики та синхронізувати реформи, та не відходити від принципу субсидіарності.


Експерт Інституту регіонального розвитку Віктор Борщевський представив усім присутнім нову Модель адміністративного поділу субрегіонального рівня у Львівській, Тернопільській та Івано-Франківській областях, яка була напрацьована групою експертів в рамках проекту «Реформа районного поділу в Україні: аналіз, обґрунтування та адвокатування нового районного поділу західних областей України» реалізовувався з серпня 2018 до квітня 2019 року. Протягом цього періоду були проведені виїздні фокус-групи в цільові регіони проекту, за результатами яких підготовлені нові моделі адміністративного (районного) поділу у Львівській, Тернопільській та Івано-Франківській областях. Експерти застосовували такі критерії для формування адміністративних округів: демографічний потенціал території; транспортна доступність центру; географічна, історична, економічна та соціальна спільність територіальних громад; культурні та етнографічні  особливості територій.  Ці моделі пройшли обговорення на круглих столах за участю місцевої влади, експертів з децентралізації, громадських діячів, після яких експерти проекту максимально врахували висловлені зауваження, пропозиції та доповнення.

 

У свою чергу директор Івано-Франківського ЦРМС Руслан Панасюк презентував результати впровадження реформи децентралізації на Прикарпатті та стан реформування базового рівня адміністративно-територіального устрою області. А реформування районного поділу в західних областях, на його думку, має враховувати певні особливості.

«Західні області мають свої особливості. Одна з них – велика частина належить до гірських територій. Тож при моделюванні нового районного поділу необхідно враховувати цей фактор. А це, насамперед, питання доступності до об’єктів соціальної інфраструктури та адміністративних послуг для мешканців укрупнених районів. В першу чергу, це стосується закладів вторинного і третинного рівня медицини. Звідси випливає потреба моделювати райони таким чином, щоб не було нівелювання принципу наближення послуги до людей», - зазначив Руслан Панасюк.

Круглий стіл організовано Інститутом Регіонального Розвитку в партнерстві з факультетом міжнародних відносин Львівського національного університету ім. Івана Франка в межах проекту Центру політико-правових реформ «Посилення ролі громадянського суспільства у забезпеченні демократичних реформ і якості державної влади» за підтримки Європейського Союзу.

 

ПРЕЗЕНТАЦІЯ

Детальніше з напрацюваннями експертів проекту щодо формування нового районного поділу можна ознайомитися за посиланням