Проведення енергетичних реформ в регіоні в рамках Угоди про асоціацію з ЄС

У сучасних реаліях енергоефективність  виступає основним маркером незалежності та ідентичності держави та визначає її готовність до інноваційного розвитку, залучення новітніх технологій та інвестицій.

24 січня 2019 року у Львові відбулася підсумкова конференція "Проведення енергетичних реформ в регіоні в рамках Угоди про асоціацію з ЄС" в межах проекту «Контроль громадськості за реформуванням енергетичного сектора на регіональному рівні в контексті угоди про асоціацію між Україною та ЄС», в рамках програми «Просування реформ в регіони», який реалізовувався Інститутом Регіонального розвитку спільно із Інститутом економічних досліджень і політичних консультацій та «Європейською правдою» за фінансової підтримки Європейського Союзу.

 

Участь у конференції взяли представники Львівської обласної державної адміністрації та представники обласних адміністрацій з областей, що брали участь у проекті, представники громадських організацій, самоврядування, експертного середовища і міжнародних організацій, бізнесу та наукового середовища.

«Питання впровадження енергоефективних технологій - одна з пріоритетних цілей у стратегії розвитку Львівщини. Починаючи з 2006 року, було впровадження Програми енергозбереження, яка трансформувалась в загальноукраїнську. Сумарно інвестиційний ресурс склав майже 700 млн грн», - зазначив Ростислав Замлинський, перший заступник голови Львівської обласної державної адміністрації.

 

Нагадаємо, що у межах Програми енергозбереження для населення діє механізм стимулювання населення на здійснення енергозберігаючих заходів шляхом компенсації частини відсоткової ставки за кредитами. Відтак, за 2006-2018 роки видано понад 39,3 тис кредитів.

«Важливо, що при зростанні житлового фонду - рівень споживання газу не росте. Це свідчить про розуміння мешканців доцільності впровадження енергоефективних технологій. Вже є приклади де відмовляються від газу, використовуючи альтернативні джерела. На Львівщині найактивніша реалізація проектів вітрової енергетики. Щодо темпів приросту реалізації сонячної енергетики - Львівщина в лідерах. Тож потенціал великий і ми повинні його гідно використовувати. У подальшому - Львівська область буде приваблива для інвесторів у плані відновлюваної енергетики. Очікуємо 200 млн євро інвестицій в цю сферу. Зелений тариф відшкодовується для інвесторів, тому очікуємо збільшення надходжень», - додав Ростислав Замлинський.

Голова правління Інституту Регіонального Розвитку Валерій П'ятак у своєму вітальному слові закликав усіх до спільної та конструктивної співпраці, а також зазначив що проблематика енергоефективності є важливою на сьогодні і буде важливою ще багато років. Він зауважив, що Україна сьогодні потребує потужної та ефективної програми реформ у сфері енергоефективності на державному рівні, але ми зможемо напрацювати якісний документ лише у консолідованій співпраці з усіма зацікавленими сторонами, залучаючи владу, громадськість та бізнес.

Лев Підлісецький, народний депутат України та член Комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки  представив нові тренди підтримки відновлювальних джерел енергії, акцентуючи свою увагу на законодавчій базі, а саме на новому законі, який регламентує проведення аукціонів.

Дуже емоційним та змістовним був виступ Олексія Корчміта, радника Голови Держенергоефективності України. Основною темою його доповіді були Енергосервісні контракти ЕСКО та досвід їх впровадження в Україні. За його словами, використовуючи ЕСКО механізми можна зменшити енергоспоживання майже в два рази. Для цього потрібно розробити чіткий механізм залучення коштів інвесторів та створити сприятливі умов для них.

Для довідки:

Енергосервісна компанія (скорочено: ЕСКО) – це професійна комерційна структура, що надає широкий спектр комплексних енергетичних рішень, включаючи розробку та впровадження проектів з енергозбереження, раціонального використання енергії, елементи енергетичної інфраструктури на умовах підряду, вироблення та постачання енергоносіїв, а також управління ризиками. ЕСКО проводить поглиблений аналіз об’єктів, розробляє енергоефективні рішення, встановлює необхідні елементи та управляє системою, забезпечуючи економію енергії протягом періоду окупності. Зекономлені кошти часто використовуються для повернення капітальних інвестицій проекту протягом якогось періоду, або реінвестуються в будинок, що дозволяє проводити заходи з капітальної модернізації, які за інших умов були б неможливими.

Віктор Борщевський, професор, завідувач кафедри державного управління, Український католицький університет у своєму виступі дуже  влучно провів паралелі між політичними ілюзіями та економічними реаліями у сфері енергоефективності. На його думку, нам потрібно відмовитися від популізму, впровадити жорсткий контроль природних монополій, займатися більше просвітництвом  та впровадити ринок ТПВ.

Михайло Мельник, експерт з енергоефективності, ГО «Агенція розвитку та співробітництва» представив новий та актуальний інструмент успішного фінансування енергоефективних заходів місцевих громад, а саме револьверний фонд. Доповідач акцентував увагу на принципах роботи револьверного фонду, процесі створення та наповнення його, ризиках та перевагах такого інструменту .

Для довідки:

Револьверний фонд  - це спеціально створений рахунок, кошти з якого використовуються для надання поворотної фінансової допомоги, що йтиме на конкретні цілі (проекти, заходитощо). Особливість його полягає в тому, що кошти, які повертаються позичальником, використовуються для поповнення фонду

Зоряна Козак, старший аналітик Ресурсно-аналітичний центр «Суспільство і довкілля» розповідала про екологічні аспекти та моніторинг виконання директив Угоди Україна - ЄС  у сфері екології та енергетики.

Експерт Інституту Регіонального Розвитку Тетяна Лукашенко ознайомила присутніх з підсумковим результатом моніторингу реалізації заходів у сфері енергетики та енергозбереження у 5-ти областях України.

 

Під час ІІ панелі - Участь регіонів і територіальних громад у виконанні зобов'язань з енергоефективності в рамках Угоди про Асоціацію Україна ЄС,  учасники мали змогу почути досвід Тернопільської та Львівської області щодо впровадження заходів з енергоефективності.

Про перші кроки енергоефективних заходів в ОТГ проінформував присутніх Андрій Пелехатий, радник голови Підберізцівської ОТГ з соціально-економічних питань.

Галина Джулай, директор управлінської компанії «Нове місто» представила свій досвід впровадження енергоефективних заходів у житловому секторі на прикладі будинків, якими опікується її компанія.

Олег Котис, координатор Екоініціативи "Чисте місто" виступив з темою "Еколого-економічні аспекти використання альтернативних джерел енергії та раціональне поводження з відходами". Він представив присутнім своє бачення поєднання питань енергоощадності із сортуванням твердих побутових відходів. Зазначив, що  навіть просте сортування відходів в закладах освіти, культури та ін., коли після здачі вторсировини,  отримані кошти витрачають на придбання енергозберігаючих ламп,

Учасники надзвичайно активно дискутували та обмінювалися думками з питань енергозбереження та енергоощадності.

Модератор заходу Орест Микита подякував усім присутнім за активну участь та конструктивний діалог під час підсумкової конференції.