«Не газом єдиним», - вирішили у Жовкві і перевели котельні на деревну щепу

Рівень енергоспоживання в України приблизно у 3 рази вище, ніж у ЄС та у 2 рази вище, ніж середній у світі. У час значного здорожчання природного газу особливо гостро постає питання переведення котелень на альтернативні види палива. У кожному регіоні є той чи інший вид альтернативного палива. У м. Жовква за рахунок коштів ЄС модернізовано і переведено з газу на деревну щепу дві із трьох міських котелень. На сьогодні 60% будинків міста не залежать від газу. Заміна газу деревиною зекономила місту у 2018 р. 650 тис. грн. В 2019 році обидві котельні з твердопаливними котлами будуть працювати уже на повну потужність і економія коштів зросте.

Газ став настільки дорогим енергоресурсом, що мимоволі задумуєшся, чи вартує його споживати. Кругленькі суми за витрачений газ суттєво зменшують бюджети домогосподарств, держави, міст, громад, селищ та сіл. А найнеприємніше, що через обмеженість ресурсів ціна газу в майбутньому буде зростати, і може статись, що він стане недоступним взагалі. Шлях, який розв’язує дану проблему, і це неодноразово підтверджує європейська практика, - це перехід на альтернативні та відновлювальні джерела енергії.

У 2014 році в Україні було прийнято низку урядових постанов, спрямованих на стимулювання заміщення природного газу альтернативними паливами та видами енергії та на гармонізацію сектору відновлювальних джерел енергії (ВДЕ) України з європейським. Ситуація на Львівщині з переходом на альтернативні джерела опалення одна з найкращих в Україні. Так, ще у 2014 році Львівська обласна державна адміністрація висловила впевненість, що Львівщина стане базовим регіоном для виробництва твердого палива, зокрема дров та торф’яних брикетів. Впродовж 2015 року 78 котелень у бюджетних установах Львівської області відмовились від газу та перейшли на альтернативні джерела енергії. У 2016 році на Львівщині реалізували 14 енергозберігаючих проектів на суму 12,9 млн грн. Жовква – невелике 13 тисячне містечко неподалік Львова. Донедавна про місто говорили лише як про перлину національної архітектурної спадщини. Сьогодні місто все частіше згадують як зразок енергоощадливості. Тут за рахунок коштів ЄС модернізовано і переведено з газу на деревну щепу дві із трьох міських котелень. Нині 60% будинків міста не залежать від газу, оскільки отримують тепло саме від відходів деревини, яких є з надлишком в місцевому лісгоспі. Вигода від використання даного енергоресурсу очевидна: він екологічно безпечний, росте і заготовлюється в лісі, а головне, на відміну від газу, отримана від його згоряння гігакалорія коштує дешевше.

Котельня у Жовкві на вул. Лесі Українки після  модернізації в рамках проекту ЄС «Модернізація комунальної котельні та району, що нею опалюється» «Наше місто було одне з міст-піонерів, яке підготувало план дій зі сталого енергетичного розвитку, що дало можливість місту брати участь у різних конкурсах, які оголошує Європейський Союз. В Україні було 11 демонстраційних проектів і два з них реалізовані в Жовкві. Залучені кошти більше 1 млн євро. Станом на 2014 р. бюджет міста був 10 млн грн. Ми тоді залучили приблизно 3 бюджети міста.»

Андрій Дворніков, енергетичний менеджер м. Жовкви

 

Ідея перевести котельні на відходи деревини зародилася давно, десь в 2004 році. Тоді навіть були виділені державою кошти, за які встановили перший твердопаливний котел. Проте потім все стихло, і до ідеї повернулися аж в 2015 році, коли розробили План дій зі сталого енергетичного розвитку до 2020 р. План передбачав модернізацію системи централізованого опалення та поступове переведення газових котлів на альтернативне паливо. Виконати амбітні завдання плану суттєво допомогла участь в проекті "Угода мерів - Демонстраційні проекти", що фінансувався за гроші ЄС. Місто отримало кошти на реалізацію 2 проектів, в рамках яких і були проведені заходи з модернізації та переведення котелень на тверде паливо. Зокрема, до встановленого раніше твердопаливного котла на вулиці Воїнів УПА додалися 2 нових котли потужністю 0,85 МГВт кожен. Пізніше було модернізовано котельню на вул. Лесі Українки, де замість старих котлів змонтовано твердопаливний потужністю 500 кВт та газовий потужністю 820 кВт, - останній на випадок значного зниження температури повітря. Крім всього іншого, в місті працює ще одна газова котельня, потужностей якої вистачить, щоб обігріти місто у разі аварійних ситуацій або сильних морозів. Крім заміни котлів були відремонтовані приміщення та оснащення котелень, встановлено все необхідне устаткування. Котельні повністю автоматизовані. За їх роботою слідкує під’єднана до Інтернету система, яка дозволяє контролювати всі експлуатаційні параметри в будь-який час і на будь-якій відстані.

Підвищенню енергоефективності міста посприяла і заміна тепломереж, що суттєво зменшило втрати тепла при його транспортуванні. В місті встановили 11 індивідуальних теплових пунктів в комунальних закладах та в житлових будинках, що дозволило регулювати температуру залежно від погодних умов. Одним словом, все зробили по-господарськи з тим, щоб незалежно від погоди в місті завжди було тепло. І це не дивно, бо зміни проходили в рамках європейської співпраці, яка передбачала не тільки донорську допомогу грошима, а й проведення тренінгів та надання консультацій. Рішення з тих чи інших питань оптимізації теплового господарства міста розроблялися спільно з європейськими фахівцями та враховували сучасні європейські практики.

Перехід котелень на альтернативне паливо дозволяє мешканцям міста платити відповідно до законодавства на 10% менше тарифу на теплоенергію, вироблену з природного газу. Економія невелика, але вона є. А якщо врахувати, що в помешканнях стало комфортно, подача тепла регулюється, споживати тепла треба менше, ніж раніше, то не такою і малою є ця економія. Більш відчутною є економія в бюджетній сфері. Заміна газу деревиною зекономила місту у 2018 році 650 тис грн. В 2019 році обидві котельні з твердопаливними котлами будуть працювати уже на повну потужність і економія коштів, скоріш за все, зросте.

І ще одне, гроші ЄС прийшли в Жовкву лише тому, що в місті ініціативний мер, хороша управлінська команда та й небайдужі мешканці. Нині ключ до енергоефективності знаходиться в руках самих місцевих громад та їх керівників. Розпочніть свою історію енергоефективності за прикладом Жовкви - складіть План дій зі сталого енергетичного розвитку - до речі, складання такого плану передбачається енергетичною реформою на виконання вимог Угоди про асоціацію України з ЄС. Отже, складіть план, визначте пріоритети енергоефективності, а головне, використайте всі можливості і ресурси для виконання поставлених завдань.

Проект «Енергоефективність в дії: аналіз та просування кращих практик на Львівщині»  реалізується Інститутом Регіонального Розвитку рамках проекту "Просування реформ в регіони" за сприяння Європейського Союзу (http://ec.europa.eu/europeaid), який реалізується  Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій та "Європейською правдою".